czwartek, 6 grudnia 2012

Niemeyer i dom dla pięciu tysięcyCopan - zaprojektowany przez Oscara Niemeyera gigantyczy budynek mieszkalny w São Paulo, fot. Tuca Vieira

Wczoraj umarł Oscar Niemeyer. Tym razem chyba naprawdę, choć fałszywe pogłoski o jego śmierci raz po raz przelatywały w ostatnim czasie przez Internet.
Mówisz Niemeyer, myślisz Brasília, ale jednym z najbardziej niesamowitych budynków brazylijskiego modernisty jest Copan w São Paulo  – gigantyczna rzeźba architektoniczna i największy budynek mieszkalny Ameryki Południowej. Niemeyer zaprojektował go dokładnie sześćdziesiąt lat temu – w 1952 roku, a jego budowa zajęła następnych czternaście lat.  Monumentalny mrówkowiec, będący domem dla pięciu tysięcy ludzi, stanowi ucieleśnienie socjalistycznych ideałów architekta. (Niemeyer był wierzącym komunistą. Szeregi Partido Comunista Brasileiro, do której wstąpił w 1945 roku, opuścił czterdzieści pięć lat później). Miejskie władze São Paulo chciały dzięki tego typu wielkoskalowym inwestycjom zaspokoić głód mieszkaniowy rozrastającej w szybkim tempie metropolii. Copan miał stanowić triumfalny wyraz tej polityki, symbol nowoczesności i wiary w świetlaną przyszłość miasta*, ale wkrótce po jego oddaniu do użytku rozpoczęły się problemy. Lata 70. XX wieku to niechlubny okres historii budynku, naznaczony piętnem prostytucji, brakiem poczucia bezpieczeństwa oraz postępującą społeczną degradacją gmachu i jego otoczenia. Dopiero w latach 90. władze miasta podjęły działania, które powstrzymały dalszy rozwój tych zjawisk. Dziś Copan to jeden z najbardziej pożądanych adresów w São Paulo**.

*urodzony w São Paulo fotograf Tuca Vieira jest także autorem tego słynnego zdjęcia. Przyszłość nie dla wszystkich okazała się świetlana.

** o tym, jak się żyje współcześnie w Copan opowiadają mieszkańcy budynku w tym filmie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz